KKTC Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu’ndan Ankara Üniversitesine Ziyaret

Bakan Çavuşoğlu: “KKTC’yi Vatan Yapan Halk, Desteklerinizle Akademik Alanda da Büyüyecek ve Güçlenecektir”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Türkiye ile KKTC’nin ortak hedefe ulaşabilmek adına fikir birliği yapması, iletişimini ve ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini belirterek, “KKTC’yi vatan yapan halk, desteklerinizle akademik alanda da büyüyecek ve güçlenecektir” dedi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ve yönetimiyle Senato Salonu’nda bir araya gelen Çavuşoğlu, Kıbrıs Türk halkının bilincinin oluşmasında Ankara Üniversitesi mezunlarının yerinin çok büyük olduğunu ifade etti.

Ankara Üniversitesinin KKTC halkına her zaman gönlünü ve kapılarını açtığını kaydeden Çavuşoğlu, “İyi ki varsınız” diye konuştu.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanlığı ile çok yakın gelecekte bir protokol imzalayacaklarına da dikkat çeken Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Öğretmenlerimize lisans üstü ve doktora eğitimi bursu veriyoruz. Burada Ankara Üniversitesinin lisans üstü ve doktora için bize kapılarını açması, kaliteyi yükseltmemize ve KKTC’de akademisyen yetiştirmemize daha büyük bir zemin yaratmış olacak. Hedef ortak. Bu ortak hedefe ulaşabilmek adına fikir birliği yapmamız, iletişimimizi ve ilişkilerimizi geliştirmemiz gerekiyor. Öğrencilerimiz Ankara Üniversitesi gibi bir markaya sürekli ilgi duyuyorlar ve buraya gelmek istiyorlar. Biz hem öğretmen kadrolarının niteliğini artırmaya hem de akademisyen yetiştirmeye çalışıyoruz. Çok şükür ki bugün YTB de bize bu kapıları araladı. KKTC topraklarını vatan yapan halk, desteklerinizle akademik alanda da büyüyecek ve güçlenecektir.”

 

“Eğitim Kalitesini Artırmamız Gerekiyor”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin etle tırnak gibi birbirinden ayrılmaz iki parça olduğunu dile getirdi.

KKTC’yi çok önemsediklerini belirten Ünüvar, “Beşerî sermayenin kaynağı eğitimdir. Eğitim olmadan hiçbir işin olması mümkün değildir. KKTC de bazı alanlarda hakikaten çok yoğun gayret içerisinde. Tarım, turizm ve eğitim bunların en başında geliyor. Ve eğitimle ilgili de potansiyelini sürekli geliştirme arzusunda” ifadelerini kullandı.

13-14 Ocak 2022 tarihlerinde KKTC’ye yaptıkları 2 günlük ziyarette KKTC’nin eğitimi ne kadar önemsediğini yerinde gördüklerinin altını çizen Ünüvar, “KKTC’deki 21 üniversitede 100 bin civarında öğrenci var. Bu çok çok önemli bir sayı. Adeta eğitim adası konumunda. Bizim KKTC’deki eğitim kalitesini artırmamız gerekiyor. Çünkü ülkeler beşerî sermayesiyle, yani insanla güçlü olurlar. KKTC’nin de bağımsız ve çok güçlü bir ülke olması için o güçlü beşerî sermayeye çok ihtiyaç var ve bu noktada biz de elimizden gelen adımı atmaya hazırız” dedi.

Rektör Ünüvar, Ankara Üniversitesi Şeref Defteri’ni de imzalayan Bakan Çavuşoğlu’na, üniversitenin sembolü güneş kursu tablosunu takdim etti.

Diğer

tümünü görüntüle