Kurucumuz Atatürk

Cumhuriyetimizin İlk Üniversitesi olan Ankara Üniversitesi’nin tarihi, 1842 yılında kurulan Veteriner Fakültesi ve 1859 yılında kurulan Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne uzanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti, 19 Mayıs 1919’da başlayan ve üç yıl üç aydan fazla zaman ATATÜRK’ün önderliğinde Büyük Türk Milleti’nin verdiği kahramanca mücadele sonucunda kurulmuştur.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK, Cumhuriyetin ilanından sonra “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir.” ilkesi ile eğitimin önemine dikkate çekmiş ve eğitimin her kademesine önem verilen çalışmaları hayata geçirmiştir.

Bu kapsamda Hukuk Fakültemiz 1925 yılında, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültemiz 1935 yılında bizzat ATATÜRK’ün katıldığı törenlerle öğretime başlayarak, Ülkemizin yükseköğretim alanındaki önemli atılımlarını başlatmıştır. Yine 1933 yılında öğretime başlayan Ziraat Fakültemiz de ATATÜRK döneminde kurulan yükseköğretim kurumlarından biri olmuştur.

Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün temellerini attığı ve henüz sağlığında kurulmasını çok istediği Ankara Üniversitesi ise 13 Haziran 1946 tarihinde TBMM’de çıkan 4936 sayılı kanun ile kurulmuştur.

Böylece Cumhuriyetimizin İlk Üniversitesi olma onurunu yaşayan Üniversitemiz, temellerini atan, Ülkemizin ve Üniversitemizin kurucusu olan Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ile bütünleşmiştir.

Geleceğe uzanan bilimsel yolculuğumuzda daima ATATÜRK’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir.” ilkesi ile Ülkemizin ve dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olmaya ve Yüce Türk Milleti’nin Üniversitemize sunduğu olanakları Milletimizin, bilimin ve insanlığın hizmetine sunmaya devam ediyoruz…