“Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği” Başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Çocuk Bilim Merkezi Koordinatörlüğü, TÜBİTAK ve Türkiye Uzay Ajansı tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 104. yıl dönümü münasebetiyle TBMM Yerleşkesinde düzenlenen “Meclis Bahçesi Çocuk Bahçesi ve Bilim Şenliği” başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, ilkokul öğrencilerinden oluşan seymen ekibinin gösterisi ile devam etti.

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, Meclis bahçesinde 4 gün boyunca devam edecek olan etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, 104 yıl önce TBMM’yi açarak Meclis bahçesindeki kutlamaların yapılmasına vesile olan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm şehitlere şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Meclisin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kalbi olduğunu dile getiren Uzun, “Bu bina başlangıçta taş ve çamurdan yapılmış olabilir ama 104 yıldır burayı ayakta tutan bu milletin sevgisidir. 85 milyon vatandaşımızın her birinin bu binada kalbi atmaktadır. Kuruluşunun yıl dönümünde böyle anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan çok gururluyuz. 104 yıl önce olduğu gibi aynı ruhla ufuklara bakmak ve içerisinde uzay temasıyla bu programları icra etmek çok anlamlı” diye konuştu.

“23 Nisan’ı Her Geçen Yıl Daha Etkili Kutlamakla İlgili Büyük Gayret İçerisindeyiz”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu da TBMM’nin açılışının, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında belirleyici rol oynadığını belirterek, TBMM’nin savaş sırasında ve Cumhuriyet döneminde üstlendiği tarihsel sorumlulukla geleceğin sağlam temeller üzerine inşa edilmesinde büyük katkı sağladığını söyledi.

23 Nisan’ın, Türk milletine bırakılan en büyük miras olduğunu kaydeden Şamlıoğlu, şunları kaydetti:

“Bizler de evlatlarımıza verilen bu sevgi ve önemin farkındayız. Bakanlık olarak ülkemizin ve milletimizin geleceği açısından büyük öneme haiz olan 23 Nisan’ı her geçen yıl daha etkili kutlamakla ilgili büyük gayret içerisindeyiz. Milli Eğitim Bakanlığı yeni dönemde oyun temelli öğrenmeyle çocuklarımızın kültürel mirasımızı öğrenme konusunda daha etkili hale getireceği güçlü bir eğitim ortamı arzu ediyor. Temel Eğitim Genel Müdürlüğümüz hem okullarımızın çocuk oyunları ve bilim şenlikleriyle daha etkili hale gelmesi için hem de çocuklarımızın iş birliğiyle öğrenmeyi ve kendi kültürel belleğini daha dinamik hale getirerek memleketin ve milletin hayrına yeni yaklaşımları ortaya koymak için büyük emek sarf edecek. Milli Eğitim Bakanlığı çocuk oyunlarını ve oyunu eğitimin merkezine alarak önümüzdeki günlerde çocuklarımızla paylaşmış olacak.”

“Projenin Bir Parçası Olarak Uzayda Yerimizi Aldık”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, etkinliğe katılan Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile gurur duyduklarını dile getirdi. Ünüvar, “O aslında bir çabanın sonucu. Cumhurbaşkanımızın bize gösterdiği hedefler doğrultusunda, Milli Uzay Programı ile yürütülen projenin sonunda uzayda bir de astronotumuz oldu. Ne güzel bir tevafuktur ki 13 tane önemli bilim projesi yaptı. Bunu sadece savunma ya da güvenliğin bir unsuru gibi değil, aslında bilimin bir parçası olarak da görmek lazım. Bilimin parçası olarak Alper kardeşimiz, o 13 tane deneyi uzayda gerçekleştirdi. Ne güzel bir gururdur ki o deneylerden bir tanesi de Ankara Üniversitesinin bilim insanlarıyla birlikte yürütülen bir projeydi. Bizler bu projenin bir parçası olarak da uzayda yerimizi aldık” diye konuştu.

Ünüvar, bu seviyenin yeterli olmadığını, daha fazla çalışılması gerektiğini ifade ederek, etkinliğe katılan çocukların gelecekte çok önemli çalışmalara imza atacağına yönelik inancını dile getirdi.

Ankara Üniversitesini “devletin fikir mutfağı” olarak nitelendiren Ünüvar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birbirinden değerli hocalarımızın, birbirinden değerli çalışmaları var. Onları toplumla buluşturmamız lazım. İcra makamı ile ürettiğimiz bilim buluştuğu anda Türkiye’nin, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize gösterdiği hedefin çok daha ilerisine geçeceğimize inanıyorum. Bunun için gereken her alanda her türlü desteği alıyoruz. Gazi Meclisten çıkarılması gereken mevzuat düzenlemeleriyle ilgili çok ciddi destek alıyoruz.”

“En Önemli İhtiyaç Ulusal Egemenlik; Bunu Güvence Altına Alacak Olan da Çocuklarımız”

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın ulusal egemenlik ve çocuk gibi iki önemli kavramı içerdiğini dile getirerek, “Başka ülkelere baktığımızda emsalini az bulabileceğimiz bir beklenti, bir umut. Çünkü geleceğe baktığımız zaman söyleyebileceğimiz birçok zorluk var. Bu zorlukların üstesinden gelebilme noktasında en önemli ihtiyaç ulusal egemenlik; gelecekte bunu güvence altına alacak olan da çocuklarımız” değerlendirmesinde bulundu.

Etkinlik alanındaki stantları ziyaret ettiğini anlatan Mandal, bu sırada sohbet ettiği öğrencilerin bilimsel çalışmalar konusundaki hayal ve hedeflerinin çok yüksek olduğunu dile getirdi. Mandal, “İşte bundan dolayı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız çok kıymetli. Bu süreçte çocuklarımıza ve gençlerimize güveniyoruz. Bunun milletimizin en önemli yeri olan TBMM’de kutlanıyor olması çok anlamlı” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç da çocukların Türkiye’nin en değerli varlıkları ve yarının liderleri olduğunu ifade ederek, “Bugünün önemini en iyi şekilde anlayacak ve yaşatacak olan çocuklarımızdır” dedi.

Milli bağımsızlığın, ekonomik ve teknolojik bağımsızlığı da içerdiğine dikkat çeken Kıraç, “Milli Uzay Programımız ve bu kapsamdaki projelerde hedefimiz nihayetinde Türkiye’nin kritik teknoloji alanlarında tam bağımsız olmasını sağlamaktır. Bu bayram vesilesiyle geleceğimizin teminatı olan siz sevgili çocuklarımıza uzay teknolojileri ve bilimleri alanında yeni ufuklar açmak için elimizden gelen her türlü gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç ve Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı birlikte aralarında Ankara Üniversitesinden birimlerin de yer aldığı stantları gezerek, hocalar ve çocuklarla sohbet etti.

Açılış programının sonunda anı fotoğrafı çektirildi.

 

Diğer

tümünü görüntüle