Sosyal Bilimler Enstitüsü

Afrika Çalışmaları (YL) Programı

  • Derece Yüksek Lisans
  • Program Tipi Tezsiz Yüksek Lisans
  • Program Dili Türkçe
  • Eğitim Türü Program tam zamanlıdır.
  • Program Direktörü Prof. Dr. Çınar ÖZEN

Tanıtım

Afrika Çalışmaları tezli yüksek lisans programı 2009 yılında öğretim hayatına başladı. Afrika kıtası ile ilgili bilimsel araştırmalar ile incelemeler yapmayı ve söz konusu kıta konusunda uzmanlaşmış araştırmacılar yetiştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen bu disiplinler arası program, Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Anabilim dalına bağlı bir bilim dalıdır. Programa bağlı dersler, Uluslararası İlişkiler Anabilim dalı başta olmak üzere, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İnsan Hakları ve Coğrafya anabilim dalları öğretim üyeleri tarafından yürütülmektedir. 

Programın Amacı

Program, Türkiye’de Afrika kıtasına yönelik bilginin arttırılmasını ve disiplinler arası bir çalışma alanının yaratılmasını hedeflemektedir. Bunun için tarih, küresel siyaset, sosyoloji, antropoloji, ekonomi, insan hakları gibi farklı disiplinleri kapsayan dersler ile öğrencilerin tarihsel ve güncel konulardaki yetkinlikleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bölgeye ilişkin bilgi birikiminin arttırılma hedefinin yanı sıra, Program, lisans eğitimi sonrasında başta Uluslararası İlişkiler bölümleri olmak üzere farklı lisans programlarından gelen öğrencilere sosyal bilimlerde akademik çalışma yapma becerilerini kazandırmayı da amaçlamaktadır.

Ders Listesi

Ders Kazanımları

Öğrenciler, Yüksek lisans yeterliliklerine dayanarak Afrika Çalışmaları alanındaki kuram ve uygulamalar hakkındaki bilgileri derinleştirir; yeni kavram, kuram ve uygulama bilgisine ulaşırlar. Farklı disiplinlerin Afrika Çalışmalarına olan yaklaşımlarını ele alarak disiplinler arası bir bakış açısı ile analiz ederlerBunların yanı sıra, uzmanlık gerektiren bir çalışmayı bağımsız olarak yürütebilirler. Edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilir ve öğrenme sürecini yönlendirebilirler.Afrika Çalışmaları alanı ile ilgili konularda strateji, politika ve uygulama planları geliştirebilir ve elde edilen sonuçları kalite süreçleri çerçevesinde değerlendirebilirler.
Yüksek lisans yeterliliklerine dayanarak Afrika Çalışmaları alanındaki kuram ve uygulamalar hakkındaki bilgileri günceller, derinleştirir, yeni kavram, kuram ve uygulama bilgisine ulaşır.
Farklı disiplinlerin Afrika Çalışmalarına olan yaklaşımlarını ele alır, disiplinler arası bir bakış açısı geliştirmeyi hedefler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanında edindikleri bilgileri uzmanlık düzeyinde kuramsal ve uygulamalı olarak kullanabilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanında edindikleri bilgileri farklı disiplin alanlarınca desteklenen yaklaşımlarla bütünleştirerek yorumlayabilir ve yeni bilgiler oluşturabilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanında karşılaşılan sorunları araştırma yöntemlerini kullanarak çözümleyebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları ile ilgili uzmanlık gerektiren bir çalışmayı bağımsız olarak yürütebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunların çözümü için yeni stratejik yaklaşımlar geliştirebilirler ve sorumluluk alarak çözüm üretebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları ile ilgili sorunların çözümlenmesini gerektiren ortamlarda liderlik yapabilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanında edindiği uzmanlık düzeyindeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirebilirler ve öğrenme sürecini yönlendirebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanındaki güncel gelişmeleri ve kendi çalışmalarını, nicel ve nitel veriler ile destekleyerek alanındaki ve alan dışındaki gruplara, yazılı, sözlü ve görsel olarak sistemli biçimde aktarabilirler.
Öğrenciler, sosyal ilişkileri ve bu ilişkileri yönlendiren normları eleştirel bir bakış açısıyla inceleyebilir, geliştirebilir ve gerektiğinde değiştirmek üzere harekete geçebilirler.
Öğrenciler, bir yabancı dili en az Avrupa Dil Portföyü B2 Genel Düzeyi'nde kullanarak sözlü ve yazılı iletişim kurabilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanının gerektirdiği düzeyde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini ileri düzeyde kullanabilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanı ile ilgili verilerin toplanması, yorumlanması, uygulanması ve duyurulması aşamalarında toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerleri gözeterek denetleyebilir ve bu değerleri öğretebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanı ile ilgili konularda strateji, politika ve uygulama planları geliştirebilir ve elde edilen sonuçları kalite süreçleri çerçevesinde değerlendirebilirler.
Öğrenciler, Afrika Çalışmaları alanında özümsedikleri bilgiyi, problem çözme ve/veya uygulama becerilerini, disiplinlerarası çalışmalarda kullanabilirler.
Ulusal ve uluslararası projelerde bireysel ve ekiple çalışma becerilerini kullanma
Çalışmalarında bilimsel araştırma becerilerini kullanma
Etik kurallara uyma
İletişim becerilerini etkili kullanma
Alanla ilgili uluslararası alanyazını izleyecek düzeyde bir yabancı dili etkili kullanma
Üst düzey düşünme becerilerini (eleştirel düşünme, problem çözme, yaratıcı düşünme, karar verme, yansıtma) kullanma
Alanı ile ilgili ulusal ve uluslararası düzeyde alanyazını inceleyerek değerlendirir.
İncelediği alanyazına dayalı olarak araştırma önerileri geliştirir.
Geliştirdiği önerilerden bir konu belirler ve bu konu hakkında rapor hazırlar.
Hazırladığı araştırma raporunu tartışır ve sunar.

Kazanılan Derece

Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler Yüksek Lisans derecesi kazanırlar.

Kariyer Seçenekleri

Üniversiteler, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve uluslararası örgütler, özel sektördeki çeşitli şirketler, araştırma ve düşünce kuruluşları. 

Akademik Gelecek

Tezli Yüksek Lisans programlarından mezun olanlar, doktora programlarına başvuruda bulunabilirler. Tezsiz Yüksek Lisans programlarından mezun olanlar Doktora programlarına başvuramazlar.

Mezuniyet Şartları

Tezli yüksek lisans programları 21 ulusal krediden ve 120 AKTS kredisinden az olmamak koşuluyla en az yedi ders, bir seminer, diğer öğrenim etkinlikleri ve tez çalışmasından oluşur. 120 AKTS kredisinin 60 AKTS kredisi dersler ve seminerden, 60 AKTS kredisi de tez çalışmasını içeren uzmanlık alan derslerinden oluşur. Tezsiz yüksek lisans programları 30 ulusal kredi ve 90 AKTS kredisinden az olmamak koşuluyla en az on ders ile dönem projesinden oluşur. Başarı puanı 4.00 üzerinden değerlendirilir. Yarıyıl sonu veya bütünleme sınavlarında başarılı sayılmak için yüksek lisans öğrencilerinin 4.00 üzerinden en az 2.75 almaları gerekir.

Kazanılan Derece Şartları

Tezli yüksek lisans programları 21 ulusal krediden ve 120 AKTS kredisinden az olmamak koşuluyla en az yedi ders, bir seminer, diğer öğrenim etkinlikleri ve tez çalışmasından oluşur. 120 AKTS kredisinin 60 AKTS kredisi dersler ve seminerden, 60 AKTS kredisi de tez çalışmasını içeren uzmanlık alan derslerinden oluşur. Tezsiz yüksek lisans programları 30 ulusal kredi ve 90 AKTS kredisinden az olmamak koşuluyla en az on ders ile dönem projesinden oluşur. Başarı puanı 4.00 üzerinden değerlendirilir. Yarıyıl sonu veya bütünleme sınavlarında başarılı sayılmak için yüksek lisans öğrencilerinin 4.00 üzerinden en az 2.75 almaları gerekir.

Sınavlar, Değerlendirme ve Notlandırma

Harf notlarının katsayılarıve 100 puan üzerinden karşılıkları aşağıda gösterilmiştir.Puanlar                Notlar                   Katsayılar90-100                  A                           4,0085-89                    B1                          3,5080-84                    B2                          3,2575-79                   B3                         3,0070-74                    C1                          2,7565-69                    C2                          2,5060-64                    C3                          2,0050-59                    F1                           1,5049 ve aşağısı       F2                           0,00Bir öğrencinin bir yarıyılda/yılda aldığıderslerden (C1) 2,75 ve üstünde not aldığı dersler sayılır. Öğrenci, zorunluderslerden başarılı olmak zorundadır. Başarısız olunan seçmeli dersler yerinefarklı ders alınabilir.Normal021falsefalsefalseTRX-NONEX-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normal Tablo"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-fareast-language:EN-US;}>

Nasıl Kayıt Olabilirim?

Tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına başvuruda bulunacak adayların aşağıdaki koşulları sağlamış olması gerekir:a) Bir lisans diplomasına sahip olmaları, yabancı ülkelerdeki lisans programını bitirmiş Türk uyruklu öğrencilerin Yükseköğretim Kurulundan alacakları denklik belgesine de sahip olmaları gerekir ve lisans not ortalamasının, ikinci öğretimde yürütülen tezsiz yüksek lisans programları için de geçerli olmak üzere, 4.00 katsayı üzerinden en az 2.00 olması gerekir.b) ALES’ten başvurdukları programın puan türünde en az 55 tam puan almış olmaları gerekir. Uluslararası geçerliği olan lisansüstü giriş sınavı sonuçları bu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendine göre değerlendirilebilir. En az 55 ALES puanı sağlayarak lisansüstü eğitime başlamış ancak, herhangi bir anabilim dalı lisansüstü programından ilişiği kesilerek veya bir lisansüstü programı tamamlayarak yeniden başka bir programa başlamak isteyen öğrencilerden en fazla bir yarıyıl ara vererek başvuranlar için ALES koşulu aranmaz.c) YDS’den en az 50 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen ve bu Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre ulusal veya uluslararası bir sınavdan eşdeğeri puan almak zorundadırlar. Tezsiz yüksek lisans programlarında yabancı dil sınav puanı zorunlu değildir; ancak tezsiz yüksek lisans programına öğrenci kabulünde ilgili anabilim dalı akademik kurulu önerisi ve enstitü yönetim kurulu onayı ile yabancı dil koşulu da aranabilir.ç) Adaylar mülakatta 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Mülakatta, talep edilmişse, adayın sunduğu referans mektubu ve neden yüksek lisans yapmak istediğini, hedeflerini belirten kompozisyonu dikkate alınarak sözlü değerlendirme yapılır.d) Yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde; ALES puanı, lisans not ortalaması ve mülakat sonucu değerlendirilir. Değerlendirmede ALES puanının % 50'si, lisans not ortalamasının % 20'si ve mülakat sonucunun % 30'u dikkate alınarak anabilim dalı akademik kurulu önerisi ve enstitü yönetim kurulu kararıyla en az toplam 65 puan alanlar arasında sıralama yapılır.e) ALES puanı koşulu aranmayan tezsiz yüksek lisans programlarına öğrenci kabulünde; lisans not ortalaması ve mülakat sonucu değerlendirilir. Değerlendirmede lisans not ortalamasının % 50'si ve mülakat sonucunun % 50'si dikkate alınarak anabilim dalı akademik kurulu önerisi ve enstitü yönetim kurulu kararıyla en az toplam 65 puan alanlar arasında sıralama yapılır.f) Güzel Sanatlar Fakültesi ile Devlet Konservatuvarı anabilim/anasanat dallarına öğrenci kabulünde ALES puan koşulu aranmaz. Öğrenci kabulünde bu maddenin birinci fıkrasının (e) bendi hükümleri uygulanır.