Rektör Ünüvar’dan Karadağ ve Moldova Büyükelçilerine İade-i Ziyaret

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Karadağ ve Moldova Büyükelçilerine iade-i ziyarette bulundu.

Uluslararası Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Özge Ülker’in de eşlik ettiği ziyaretlerde, Ankara Üniversitesi ile Karadağ ve Moldova arasında yükseköğretim alanında yapılabilecek iş birliği olanakları görüşüldü.

Rektör Ünüvar, ilk ziyareti Karadağ’ın Ankara Büyükelçisi Perisa Kastratoviç’e gerçekleştirdi. Büyükelçi Kastratoviç, iki ülke ilişkilerinde son dönemde çok önemli gelişmeler olduğunu, bu ilişkilerin eğitim alanında da ileri düzeye taşınması gerektiğini kaydetti. Kastratoviç, “Şu ana kadar 400 civarında Karadağlı öğrenci Türkiye’deki üniversitelerden mezun oldu. 120 civarında öğrenci de halen Türkiye’de eğitime devam ediyor. Türkiye için 400 mezun az görünebilir ama 600 bin nüfuslu Karadağ için önemli bir sayı. 100 kişinin bile Karadağ’dan gelip Türkiye’de eğitim alması ve Türkçe öğrenmesi bizim için çok önemli” dedi.

Rektör Ünüvar da Karadağ Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi arasında geçtiğimiz aylarda önemli bir protokol imzalandığına işaret ederek, protokolün imzalanmasının önemli olduğunu, ancak işlevsel hale getirilmesinin çok daha önemli olduğunu vurguladı.

Rektör Ünüvar, daha sonra Moldova’nın Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor’u ziyaret etti.

Ziyaret için teşekkür ettiğini belirten Büyükelçi Croitor, Moldova Büyükelçiliğini ziyarete gelen ilk rektörün Ankara Üniversitesi Rektörü olduğunu dile getirdi.

Ankara Üniversitesi ile Moldova Devlet Üniversitesi, Moldova Teknik Üniversitesi ve Comrat Üniversitesi arasında iş birliği protokolleri bulunduğunun altını çizen Croitor, Ankara Üniversitesinin Moldova’daki üniversitelere önemli destekler verebileceğini ifade etti.

Rektör Ünüvar ise, ülkeler arasındaki en büyük köprünün eğitim köprüsü olduğuna işaret ederek, “Protokollerin imzalanmasını önemli görüyorum ama bunun işlevsel olması daha da önemli. Hayata geçmiyorsa o zaman kâğıt parçası olarak kalıyor. Dolayısıyla bizim o çerçevede adımlar atmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Karadağ ve Moldova Büyükelçiliklerine gerçekleştirilen ziyaretler, günün anısına karşılıklı hediye takdimi ile sona erdi.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle