Sağlık Ordusu, Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Mezunları ile Artık Çok Daha Güçlü

Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinin ilk mezunları, sağlık ordusunun yeni neferleri olarak mesleğe ilk adımı attı.

Hemşirelik Fakültesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Mezuniyet Töreni, Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda gerçekleştirildi.

Ailelerin yoğun ilgi gösterdiği mezuniyet töreni, öğrencilerin katılımcıları selamlayarak alandaki yerlerini almalarının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Daha sonra lisans üstü öğrencisi İlayda Eroğlu müzik dinletisi sundu. Tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, açış konuşmasında, Ankara Üniversitesinin, kendisinden önce kurulmuş köklü fakültelerinin yanında Hemşirelik Fakültesi gibi genç fakülteleri de bulunduğunu ifade etti.

Hemşirelik Fakültesinin bugün ilk mezunlarını verdiğini belirten Ünüvar, “Sevgili gençlerimizin, değerli ailelerinin heyecanını gözlerinden okumak mümkün ama biz de çok heyecanlıyız. Zira bugün ilk kez Hemşirelik Fakültemizden hemşire ve ebe kadrosuna katacağımız mezunlarımızı veriyoruz. Ankara Üniversitesi olarak 300 binin üzerinde mezunumuz var. Bugün itibarı ile 325 hemşire ve ebe kardeşimizi daha mezun ediyoruz ve sağlık ordusunun onurlu bireyleri olarak sahaya gönderiyoruz. Sağlık ordusu bugünden itibaren Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinden mezun olan kardeşlerimizle çok daha güçlü. Buna yürekten inanıyoruz” dedi.

Hemşirelik ve ebeliğin çok değerli ve kadim iki meslek olduğunun altını çizen Ünüvar, “Sağlık hizmeti doğumdan ölüme kadar devam ediyorsa, doğumla başlayan süreçte hemşire ve ebelerin çok rolü var. Allah onların eksikliğini vermesin. Onlar çok güzel hizmetler yapacaklar. Ankara Üniversitesini çok güzel temsil edecekler. Tıpkı bugüne kadar mezun olan 300 bin öğrencimiz gibi” ifadelerini kullandı.

Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayfer Tezel de fakültenin ilk mezuniyet törenini gerçekleştirmenin mutluluğu içerisinde olduklarını belirtti. 2017 yılında kurulan Ankara Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinin, “Herkese daha iyi sağlık” misyonuyla hareket eden; insan ve hasta haklarına saygılı, etik değerlere bağlı, bilimsel ve araştırmacı yaklaşım ile eğitim ilkesini ve etik çalışmasını benimseyen bir eğitim kurumu olduğunu dile getiren Tezel, şöyle devam etti:

“Hemşirelik ve ebelik bilim alanlarında deneyimli ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda bilimsel etkinlikte görev alan, liderlik eden başarılı ve donanımlı akademik kadroya sahip olması, fakültemizin en güçlü yönlerinden biridir. Öğrencilerimiz mezun olmadan önce iş teklifleri almakta ve mezuniyet sonrasında çalışabilecekleri birçok seçeneğe sahip olmaktadırlar. Ulusal ve uluslararası platformlarda iş teklifleri alan ve sağlık kuruluşları tarafından öncelikle tercih edilen fakültemiz mezunları her zaman gurur kaynağımız olmuştur.”

Konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi. Törende Rektör Ünüvar ve dereceye giren öğrenciler, “mezunların meslek yaşamlarında bahtlarının açık olması” temennisiyle beyaz güvercinleri gökyüzüne bıraktı.

Daha sonra fakülteyi birincilikle bitiren Hemşirelik Bölümü mezunu Kübra Sarı, tüm mezunlar adına bir konuşma yaptı.

Ardından tek tek isimleri okunan mezunlar, sahneye çıkarak hocalarının elinden diplomalarını aldı.

Mezunlar, ayrı ayrı gerçekleştirilen hemşirelik ve ebelik yeminlerinin ardından kep atarak mezuniyetlerini kutladı.

 

Diğer

tümünü görüntüle