Sağlık Ordusuna 370 Yeni Nefer

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinin 370 yeni mezunu daha sağlık ordusunun neferleri arasına katıldı.

Beşevler 10. Yıl Yerleşkesi Güneş Meydanı’nda, ailelerin yoğun katılımıyla düzenlenen mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tören açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, bugün Türk sağlık sistemi için son derece önemli olan 370 mezunu daha sahaya gönderdiklerini ifade etti.

Sağlık hizmetlerinin değişik alanlarında görev yapacak olan mezunların, insanımıza, devletimize ve milletimize hizmet edeceğini belirten Ünüvar, “Bir tıp doktoru olarak bunu sık sık tekrarlıyorum ama sağlığın bir bütün olduğuna inanıyorum. Sağlık sadece doktorlardan ibaret değil; hemşiresi, ebesi, sağlık memuru, diyetisyeni, ortez-protez uzmanı, çocuk gelişimcisi, odyoloğu, diş hekimi, eczacısı hepsi sağlık ordusunun değişik kademelerdeki neferleri. Onlardan herhangi bir parça eksik olursa sağlık hizmeti eksik olur. Sağlık hizmetinin eksikliği de telafisi asla mümkün olmayan bir eksikliktir” dedi.

Bütün dünyada ülkeleri yönetenlerin en değer verdiği, en çok önemsediği alanın sağlık hizmeti olduğuna işaret eden Ünüvar, “Türkiye de sağlık hizmetlerinde son yıllarda çok önemli gelişimler sağladı. Covid-19 sürecinde güçlü sağlık alt yapısı, özverili, yetenekli ve birikimli sağlık çalışanları ile çok güzel bir sınav verdi. Sağlık Bilimleri Fakültemizden bugün mezun olan kardeşlerimizle çok değişik kademelerde görev yapacak gerek kamu gerek özel sektör gerekse akademik hayatta bundan sonraki yaşamlarını devam ettirecekler. Bugüne kadar elde ettiğimiz sağlıktaki başarılarımıza yeni başarılar katmak için çalışacaklar, gayret edecekler” diye konuştu.

Konuşmasının devamında tüm mezunları tebrik eden Ünüvar, yeni hayatlarında başarılar diledi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emine Özmete de fakültede üretilen bilginin, sağlık alanında topluma önemli katkılar sağlayacak düzeyde geniş ve kapsamlı olduğunu belirtti.

Bu çeşitliliğin, mezunların meslek yaşamında hem bütüncül bir bakış açısı hem de çoklu bilgi ve beceri geliştirmesini destekleyeceğini ifade eden Özmete, “Meslek yaşamınızda coşku ile aşk ile halka hizmet edeceğinize, çalışacağınıza, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi olan Ankara Üniversitesi mezunları olarak sizlerin bunu temel alacağınıza olan inancım tamdır. Yolunuz, bahtınız açık olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından dereceye giren mezunlara belgeleri ve hediyeleri verildi. Daha sonra mezuniyet törenlerinin bir geleneği haline gelen güvercin uçurma seremonisi gerçekleştirildi.

Törende yaş kütüğüne plaket çakan fakülte birincisi Nagihan Yılmaz, mezunlar adına konuşmasını yaptı.

Ardından isimleri okunan genç mezunlar, tek tek sahneye çıkarak hocalarının elinden diplomalarını aldı.

Törende, Sağlık Bilimleri Fakültesi akademisyenleri ve mezunları, söz ve müziği Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Arda Erdem’e ait olan Sağlık Bilimleri Fakültesi Marşı’nı hep birlikte seslendirdi. Mezunlar, meslek yemininin ardından kep atarak, mezuniyetlerini kutladı.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle