“Spor Tercümanlığı Sertifika Programı” Ankara Üniversitesi TÖMER’de Başlıyor

Ankara Üniversitesi, spor dünyasının ihtiyaç duyduğu uzman tercümanları yetiştirmek için TÖMER bünyesinde “Spor Tercümanlığı Sertifika Programı” başlatıyor.

Yabancı antrenör ve sporcuların yaptıkları açıklamaların tercümelerinde yaşanan problemlerin çözümüne yönelik çalışma başlatan Ankara Üniversitesi, spor branşlarıyla ilgili terimlere ve deyimlere hâkim tercümanlar yetiştirilmesi için “Spor Tercümanlığı Sertifika Programı”nı hayata geçiriyor.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, spor tercümanlığı konusunun zaman zaman yapılan tercüme hataları nedeniyle yıllardır spor dünyasında konuşulan bir konu olduğunu ifade etti.

Üniversite olarak, spor tercümanlığıyla ilgili bir sertifika programını önümüzdeki günlerde hayata geçireceklerini belirten Ünüvar, programın, uluslararası akreditasyona sahip tek devlet üniversitesi dil öğretim merkezi olan TÖMER bünyesinde açılacağını kaydetti. Ünüvar, “Spor tercümanlığı konusu çok önemli bir konu. Programa katılanlara çeviri yöntemleri, sporla ilgili terimler, belki metaforik deyimlere dayalı birtakım eğitimler verilecek. En sonunda da bir sınavla sertifika programını tamamlayacağız. Bu program sadece bir başlangıç, daha sonraki aşamada spor tercümanlığı alanında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarını geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Stefan Kuntz’un da Türkiye Futbol Federasyonu ile imzalanan protokol kapsamında Ankara Üniversitesi TÖMER’de Türkçe eğitimi aldığına dikkat çeken Rektör Ünüvar, “Spor Tercümanlığı Sertifika Programı” için ilk başvuruların ekim ayında kabul edileceğini kaydetti.

Diğer

tümünü görüntüle