Türk Üniversiteler Birliği Yeni Üyelerle Daha Güçlü

Türk Devletleri Teşkilatı Türk Üniversiteler Birliğinin (TÜRKÜNİB) 7. Genel Kurul Toplantısı, üye üniversitelerin rektörlerinin katılımıyla Azerbaycan İktisat Üniversitesi ev sahipliğinde Bakü’de gerçekleştirildi. Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’ın da katıldığı genel kurulda, 60 yeni üyenin kabulüyle TÜRKÜNİB’in üye sayısı 109’a ulaştı.

Türk Devletleri Teşkilatına üye ülkelerden üniversite rektörleri ve akademisyenlerin katıldığı TÜRKÜNİB 7. Genel Kurul Toplantısı, TÜRKÜNİB Dönem Başkanı, Azerbaycan İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov’un ev sahipliğinde yapıldı.

Birliğin bundan sonraki yol haritasına ilişkin sunumların gerçekleştirildiği genel kurulda, aday üniversitelerin birliğe kabulü için oylama yapıldı. 60 yeni üyenin oybirliği ile kabulü sonrası TÜRKÜNİB’in üye sayısı 109’a ulaştı.

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov, genel kurulda, TÜRKÜNİB dönem başkanlığı sürecinde yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Ankara Üniversitesi adına söz alarak, önerilerde bulundu. Ünüvar, sunumlarda dile getirilen önerilerin hayata geçirilmesinin herkesin ortak talebi olduğunu belirterek, sarf edilen emeklerin mutlaka neticeye ulaşması gerektiğini kaydetti.

“İçinde Bulunduğumuz Coğrafya Dünyanın En Önemli Coğrafyası”

TÜRKÜNİB ile ilgili bir swot analizine ihtiyaç olduğunun altını çizen Ünüvar, birliğin güçlü yönleri, zayıf yönleri ile tehditlerin ve fırsatların ortaya konulması gerektiğine işaret etti.

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov’un sunumunda Türk devletlerinin nüfusu ve nüfuzuyla ilgili, ekonomik büyüklüğüyle ilgili çok önemli tespitler yaptığını vurgulayan Ünüvar, “İçinde bulunduğumuz coğrafya dünyanın en önemli coğrafyası. Kafkaslar, Türk dünyası, çok önemli bir coğrafya. Siyasi, ekonomik, toplumsal, sosyoekonomik ciddi katkıları olan ve riskleri de olan bir bölge. Dolayısıyla üniversiteler olarak bizim mutlaka bu konularla ilgili adımlar atmamız ve söz söylememiz de gerekiyor” dedi.

Ünüvar, TÜRKÜNİB’in bir stratejik planının da olması gerektiğine işaret ederek, “2040 projeksiyonu diyoruz, sayın bakan yardımcımız da ifade etti. 2040’ta biz nasıl bir Türk dünyası öngörüyoruz ve o Türk dünyasının dünya ölçeğindeki konumu ne olacak ve hangi amaçları olacak? Üniversiteler olarak da mutlaka 2040 projeksiyonunda kendimize bir rol biçmemiz gerekiyor ve çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Türk dünyasının bütün unsurlarıyla görüştüklerini ve bu görüşmelerde Türk dünyasının birbirine destek olması gerektiğinin konuşulduğunu ifade eden Ünüvar, şöyle devam etti:

“Bugün derecelendirme kuruluşlarından etkilenmeyen bir üniversite söz konusu değil. Ve özellikle QS ve THE’da repütasyon, yani itibar son derece önemli. Ve bizim önümüze kağıtlar geliyor, anketler dolduruluyor. Anketlerde genellikle rektör rektörü tanıyorsa ya da akademisyen akademisyeni tanıyorsa orayı işaretliyor ama bunun bir amaç doğrultusundan ziyade sadece bir gönüldaşlık ilkesine, prensibine dayalı olduğunu görüyoruz. Bunun mutlaka bir ölçeklendirme yapılarak da gündeme getirilmesinin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Ki o zaman TÜRKÜNİB’e bağlı üniversiteler de o repütasyondan istifade eder ve derecelendirmelerde daha yukarıya doğru gider. Oraya giden yolda mutlaka ortak proje ve araştırma konularının belirlenmesi ve bu konuların da ülkelerin stratejik planlarına uygun, yani önceliklendirdiği alanlarla ilişkili olması gerekiyor.”

“Öncelikli Alanlar Belirlenmeli”

Önceki gün çok vahim bir hadise yaşandığını ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin, helikopterinin düşmesi sonucu hayatını kaybettiğini aktaran Ünüvar, “Öncelikle Allah rahmet eylesin. İran Cumhurbaşkanı’nın kaybından derin üzüntü duyduk. Orada düşen helikopteri arayan unsur nereden geldi? Türkiye’den geldi ve dünya adeta oraya odaklandı, oradaki Baykar’ın Akıncı TİHA’sının arama çalışmalarına odaklandı. Bu aslında bir noktada Türkiye’nin savunma sanayiindeki başarısı. Ve Türkiye’nin başarısı olarak gördüğümüz bu hususların üniversitelerle ilişkilendirilmesi gerekiyor. Yani Türkiye’nin öncelikli alanları farklı, Azerbaycan’ın öncelikli alanları farklı. Ekonomik anlamda söylüyorum. Azerbaycan’da doğal gaz, petrol kaynakları ve onunla ilişkili sektörler öne çıkarken, Türkiye’de sağlık, savunma sanayii öne çıkabiliyor. Kazakistan’da yine enerji, Kırgızistan’da bir başka konu öne çıkabiliyor. Ve üniversitelerin mutlaka bu önceliklendirilen alanlarla ilgili ilişkilendirilmesinde yarar olduğu kanaatindeyim. Belki bizim ortak proje ve makale konusuna da bu anlamda ağırlık vermemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Rektörü ve ekibine de nazik ev sahipliği için teşekkür eden Ünüvar, TÜRKÜNİB Genel Kurulu’nun başarılı geçmesi temennisiyle sözlerini tamamladı.

“Tarihi Bir Toplantı”

Rektör Ünüvar, toplantı arasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise bugünkü genel kurulu “tarihi bir toplantı” olarak nitelendirdi.

Üniversitelerin toplumların gelişmesi ve kalkınmasında önemli rol oynadığına dikkati çeken Ünüvar, üniversitelerin güçlerini birleştirerek, Türk devletleri için, Türk dünyası için önemli işler yapmasını arzu ettiklerini kaydetti.

Türk dünyasında da dünya sıralamasında önlerde yer alan önemli üniversitelerin bulunduğunu dile getiren Ünüvar, “Bu üniversitelerin güçlerinin birleşmesi ve Türk devletleri için, Türk dünyası için önemli işler yapması en büyük arzumuz. TÜRKÜNİB de bu bunların en başında gelen bir kuruluş. 7. Genel Kurul Toplantısında 49 olan üye sayısını 60 yeni üniversiteyi daha üye yaparak 109’a çıkarmış oldu. Artık TÜRKÜNİB bulunduğundan çok daha güçlü konumda” ifadelerini kullandı.

Konuşmalar ve sunumlarla devam eden genel kurul sonunda yöresel oyunlar sergilendi, şarkılar seslendirildi ve aile fotoğrafı çektirildi.

Rektör Ünüvar, diğer rektörlerle birlikte, TÜRKÜNİB Dönem Başkanı, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov’u da makamında ziyaret ederek, Ankara Üniversitesinin simgesi Güneş Kursu’nu hediye etti.

Rektörler, Aşık Ramin Qarayev’in Solo Konserini İzledi

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Bakü’de, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Bitlis Eren Üniversitesi rektörleri ile birlikte, Hazar Üniversitesi temsilcileri ve Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçiliği Eğitim Müsteşarı Doç. Dr. Necibe Nasibova’nın daveti ile Aşık Ramin Qarayev’in “Sazımda-Avazımda” isimli solo konserini izledi. Rektör Ünüvar, etkinlikte, Türk heyeti adına sanatçılar ve sanatseverlere selamlama konuşması yaptı.

 

 

 

 

https://x.com/AnkaraUni/status/1792880264709885964

Diğer

tümünü görüntüle