Türkiye ve Azerbaycan Ombudsmanları Ankara Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu

Türkiye Ombudsmanı Şeref Malkoç ve Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi.

Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi iş birliğiyle Prof. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda, “Ombudsmanlarımız Gençlerle Buluşuyor” etkinliği düzenlendi.

Türkiye Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, programda yaptığı konuşmada, öğrencilere, hayata atılırken kamu denetçiliğini de hedeflemeleri tavsiyesinde bulundu.

Dünyada insanlar var olduğundan beri hukuk ve hukuka uygun denetimin var olduğunu belirten Malkoç, “İnsanın hayatını sürdürebilmesi için gıdaya, havaya, suya nasıl ihtiyacı varsa toplumların, insanların, devletlerin varlıklarını sürdürebilmeleri için de hukuka ve insan haklarına ihtiyaçları vardır. Hukuk gıda gibi, hava gibi, su gibi elzemdir” dedi.

Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuruların en geç 6 ay içerisinde karara bağlandığının da altını çizen Malkoç, “Kamu hizmetleriyle ilgili hangi konu olursa olsun, yaşadığınız bir sorun, sıkıntı, zorluk veya hukuksuzluk olduğuna inandığınız bir konu varsa hemen Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurun” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerde, “Yarın hakim olacaksınız, savcı olacaksınız, avukat olacaksınız kesinlikle hukuktan ayrılmayın, hakkaniyetten ayrılmayın, doğruluktan ayrılmayın, bilimden ayrılmayın, ahlaklı olmaktan ayrılmayın” diye seslenen Malkoç, şöyle devam etti:

“Hayat bir maraton koşusudur. Bu koşuda hukukçu olmak iyi bir avantajdır. O açıdan sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz açık olsun. Hukuk yolunuzu aydınlatsın, adımlarınız sağlam olsun.”

Azerbaycan Ombudsmanı Sabina Aliyeva da Azerbaycan’ın ombudsmanlık kurumunun kuruluş sürecinden bahsetti, tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Aliyeva, şeffaflık, adalet ve tarafsızlık üzerine kurulu bağımsız bir denetim kurumu olan ombudsmanlığın, toplumda hukuk bilincinin, hukuk düşüncesinin ve hukuk kültürünün gelişimine katkıda bulunmaya, toplumun daha da demokratikleşmesi sürecini hızlandırmaya devam ettiğini vurguladı.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, Ankara Hukuk’un marka değeri en yüksek hukuk fakültesi olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ve Azerbaycan ombudsmanlarının bu program için Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini seçmelerinin tesadüfi bir tercih olmadığını vurguladı. Ünüvar, “Bugün devlet üniversiteleri arasında en yüksek puanla hukuk fakültesini seçen çocuklarımız buradaki çocuklarımız. İleride bu müesseseler gelişecekse her iki ülkenin de ombudsmanlık müessesesi gelişecekse bu gençlerimizle gelişecek. Dolayısıyla burada verilecek mesajların çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muharrem Özen de Türkiye’de Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulmasıyla idare ile birey arasında karşılaşılan uyuşmazlıkların bağımsız bir yapı içerisinde etkin ve hızlı bir şekilde ele alındığını kaydetti.

Türkiye Kamu Denetçiliği Kurumu tanıtım filminin izlendiği program, hediye takdimi ve anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle