HABERLER

09
Nisan

Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Yılı Etkinliği Üniversitemizde Gerçekleştirildi

Türkmenistan’ın 30. Bağımsızlık Yılı etkinliği kapsamında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov’un Türkçe olarak yayımlanan “Atta Vefa da Var, Sefa Da” ve “Türkmen’in Refah İlkesi” adlı kitaplarının tanıtım konferansı 9 Nisan 2021 tarihinde Ankara Üniversitesi Rektörlüğü 100. Yıl Salonunda yapıldı. Türkmenistan kültürü sergisinin açılışıyla başlayan etkinlik, Türkmenistan Millî Marşı ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açış konuşmaları gerçekleştirildi.

 

 

Üniversitemiz Rektörlüğü ve Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde yapılan etkinliğe; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Üyesi İyi  Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit Güran, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, Belarus Ankara Büyükelçisi Victor Rybak, Moldova Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, üniversitemiz yöneticileri ile birlikte çok sayıda akademisyen ve bürokrat katıldı.

 

 

Rektör Ünüvar: “Türkmenistan’ın Başarısını Ülkemizin Başarısı Olarak Görüyoruz”

Programın açış konuşmasını yapan Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasına, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. yılını kutlayarak başladı. Rektör Ünüvar,  Türkmenistan’ın bağımsızlığını kazandığı günden bugüne çok önemli bir gelişim gösterdiğini belirterek Türkmenistan’ın başarısını ülkemizin başarısı gibi gördüğünü söyledi. Rektör Ünüvar sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu durumu birçok kez Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhammedov’un ilişkilerinde, temaslarında, toplantılarında çok yakinen görmemiz mümkün. Biz de Ankara Üniversitesi olarak bu iki önemli kitabın tanıtımı vesilesiyle olsa da Türkmenistan’ın bağımsızlığının 30. Yıldönümünü kutlama etkinlikleri çerçevesinde böyle bir tören yapmanın gururunu yaşıyoruz.”

 

 

Rektör Ünüvar: “Türkmenistan ile Akademik Anlamda da İş Birliği İçinde Olacağız”

Ülkeler arasındaki ilişkilerin sadece siyasi, ekonomik alanlarla sınırlı olmadığına dikkat çeken Rektör Ünüvar, akademik alanlarda da iş birliği olması gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Necdet Ünüvar konuşmasına şöyle devam etti: “Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev’le geçtiğimiz ay yaptığımız görüşmede aramızda bir ikili iş birliği protokolünün olmadığını gördük ve bununla ilgili hemen adımlar atmaya karar verdik. İnanıyoruz ki her iki taraf da bu iş birliğinden çok istifade edecektir. Güçlerimizi birleştirmiş ve akademik seviyeye de aktarmış olacağız. O ziyarette konuştuğumuz bir programdı bugünkü program. Tanıtımı yapılan bu iki kitapta oldukça önemli. “Türkmen’in Refah İlkesi” adlı kitapta, Berdimuhammedov’un ilkeleri doğrultusunda Türkmenistan’ın nasıl gelişim kaydettiğini ifade ediyor. “Atta Vefa da Var Sefa da” adlı kitapta da ‘at’ın kültürümüzde ne kadar önemli olduğundan bahsedilmektedir.

 

 

Prof. Dr. Necdet Ünüvar: “Yaşasın Türkmenistan, Yaşasın Türkiye”

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, bu etkinliğin Türkmenistan’ın tanıtımı için oldukça önemli olduğunu belirterek bunun gibi etkinliklere her zaman destek olacaklarını belirtti. Konuşmasının sonunda etkinliğe destek verenlere teşekkür eden Rektör Ünüvar: “Yaşasın Türkmenistan, yaşasın Türkiye.” dedi.

 

 

Programda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, TBMM Türkiye-Türkmenistan Parlementolararası Dostluk Grubu Üyesi İyi  Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’da günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yaptılar.

 

 

Açış konuşmaları sonrasında, kitapların tanıtım konferansında ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Gündoğdu ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berdi Sarıyev sunumlarını gerçekleştirdi.

 

 

Türkiye-Türkmenistan Dostluk Derneği Kurucu Başkanı Selahattin Baysal ise okuduğu şiirler ile programa renk kattı.

 

 

Konferansın sonunda; Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev, tüm katılımcılara teşekkür ederek Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar’a Türkmenistan’ın geleneksel kıyafetini takdim etti. Büyükelçi Amanlıyev, ayrıca tüm konuşmacılara, konuk olarak katılan büyükelçi ve rektörlere de kitap armağan etti. Etkinlik, “Türkmen Pilavı” ikramı ile sona erdi.