Uluslararası

Bağlantılar

Rektör Ord. Prof. Dr. Friedrich Falke ve öğrenciler okul kepleriyle (Yüksek Ziraat Enstitüsü - 1937)

Üniversitemizde hâlihazırda 128 farklı ülkeden 4700’ün üzerinde uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Uluslararası akademisyen istihdamında Kamu Üniversiteleri arasında 4., tüm üniversiteler arasında ise 6. sırada yer almaktadır. Değişim hareketliliklerinde ise yıllık 1100 ve üzerinde bir hareketliliğe sahiptir. Üniversitemiz uluslararası öğrenci sayısı, uluslararası akademisyen istihdamı ve değişim hareketliliği açısından Türkiye’nin önde gelen ve uluslararasılaşma farkındalığı en yüksek olan üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz uluslararasılaşmanın küresel tüm gereklerini belirli bir strateji içinde yürütmektedir.  Bununla birlikte üniversitemiz uluslararası ölçekte yürütülen ortak araştırma projeleri, uluslararası çift veya ortak programlar oluşturulması, yurtdışındaki üniversite ve araştırma merkezleriyle işbirlikleri yapılması, uluslararası kongre ve çalıştay gibi etkinliklerin düzenlenmesi yoluyla uluslararasılaşma sürecini geliştirerek devam ettirmektedir. Üniversitemizin yükseköğretim alanında Silk-Road Universities Network, Avrupa Üniversite Birliği (EUA), Magna Charta Universitatum ve Avrupa Başkentleri Üniversiteleri Ağı üyelikleri bulunmaktadır.

Uluslararası Öğrenci Başvuruları

Ankara Üniversitesi, Doktora, Yüksek Lisans, Lisans ve Ön Lisans programlarına Ankara Üniversitesi’nin ilgili yönerge ve yönetmeliklerine göre öğrenci kabul etmektedir. Güncel başvuru şartları için web sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi

Uluslararası İş Birlikleri

Ülkemizde değişim ve ikili işbirliğinde öncü olan üniversitemiz, ikili işbirliği yaptığı üniversite ve kurumların sayısını günden güne artırmakta, işbirliği yaptığı alanları yaygınlaştırmakta ve ikili işbirliği alanında dünyada da etkili bir duruma gelmektedir.

Detaylı Bilgi

Değişim Programları

Üniversitemizde Türkiye’de en fazla öğrenci, akademisyen ve personel hareketliliğine sahip olan ikili iş birliği programları yürütülmektedir. Üniversitemizde Uluslararası Değişim Programı, Erasmus Değişim Programı, Mevlana Değişim Programı ve Uluslararası Misafir Araştırmacı ve Staj programlarıyla gelen ve giden öğrenci, akademisyen ve personelin uluslararası hareketliliği desteklenmektedir.

Detaylı Bilgi