Üniversiteli Kürekçiler Van Gölü’nde Yarıştı, Ankara Üniversitesi 2 Kategoride Şampiyon Oldu

Ankara Üniversitesi Kürek Takımı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinin (YYÜ) Van Gölü’nün tanıtımına katkı sunmak amacıyla düzenlediği “Üniversiteli Kürekçiler Van Denizinde Buluşuyor” etkinliği kapsamında gerçekleştirilen yarışlarda 2 kategoride birinci oldu.

Ankara Üniversitesi, Van YYÜ, Boğaziçi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kürek takımlarının katılımıyla Van Gölü sahilindeki Edremit-Gebze Su Sporları Merkezinde gerçekleştirilen etkinlikte, 4 takım toplam 36 sporcu ile yarıştı. Parkur boyunca yerleştirilen işaret şamandıralarının dümencilere bitiş noktasına kadar yol gösterdiği yarışlar, büyük çekişmelere sahne oldu.

2 gün boyunca 7 kategoride düzenlenen yarışlar sonunda; Van YYÜ 3, Ankara Üniversitesi 2, Boğaziçi Üniversitesi ve ODTÜ de 1 kategoride birincilik elde etti.

Yarışları izleyen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar da Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ile birlikte kanoya binerek, kürek çekti.


“Ayrımızın Gayrımızın Olmadığı Bir Buluşma Oldu”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Üniversiteli Kürekçiler Van Denizinde Buluşuyor” etkinliği için geldikleri Van’da çok güzel vakit geçirdiklerini ifade etti.

Bu buluşmanın, aslında doğu ile batının buluşması şeklinde bir buluşma olduğunu belirten Ünüvar, “Ankara Üniversitesinin Van YYÜ’den, ODTÜ’nün Boğaziçi Üniversitesinden ya da bir başka üniversitenin bir başka üniversiteden farkı yok. Hepsi devletimizin, milletimizin gözbebeği. Onlar, bayrağımızı en yukarıya taşımak için var güçleriyle gayret sarf eden üniversitelerimiz. Dolayısıyla ayrımızın gayrımızın olmadığı bir buluşma oldu. Bu buluşma kürek vesilesiyle oldu. Bir başka zaman sanat, kültür, spor ya da akademik bir iş birliği anlamında olur, hiç fark etmez. Aslolan bir araya gelmek” dedi.

Bu yarışların geleneksel hale getirilmesi gerektiğine de işaret eden Ünüvar, “İlla Van’da olması gerekmez. Bizim Mogan Gölü’nde çok güzel bir tesisimiz var. ODTÜ’nün Eymir Gölü’nde çok güzel tesisi var. İstanbul’da Boğaziçi’nin, başka üniversitelerimizin tesisleri var. İnşallah dönüşümlü olarak ama geleneksel olarak bu etkinlikleri yaparız. Çünkü üniversiteler sadece dört duvar arasında hoca-öğrenci ilişkisinden ibaret mekânlar değildir. Üniversite, aynı zamanda sosyal, sanatsal, kültürel bilgi ve becerilerin geliştirildiği ortamların sağlandığı çok önemli mekânlardır. O sebeple bizim üniversiteler olarak bu nevi çabalarımızı hep artırarak devam ettirmemiz gerekiyor” diye konuştu.

 

 

“Devletin İmkânını Milletin İhtiyacı ile Buluşturmak En Önemli Görevimiz”

Üniversitelerin en temel görevinin devletin imkânlarını milletin ihtiyaçları ile buluşturmak olduğunun altını çizen Ünüvar, şöyle devam etti:

“Burada milletin en genç fertleri var. Devlet bize imkân veriyor, ‘bunu öğrencilerinize kullanın’ diyor. Biz de bu çerçevede kullanıyoruz. Dolayısıyla devletin imkânını milletin ihtiyacı ile buluşturmak bizim en önemli görevimiz. Ben de Ankara Üniversitesi rektörü olarak arkadaşlarımıza hep şunu söylüyorum; biz öğrenci dostu olacağız. Öğrenciler kendilerini bize emanet ediyorlar; devlete, millete insanlığa hizmet etmek için gayret sarf ediyorlar. Dolayısıyla bizim öğrenci dostu olmak gibi bir çabamızın olması şart. Biz aynı zamanda akademisyen dostu da olacağız. Niye? Öğrencilerimize o eğitimi veren akademisyenlerimiz, onlar da bizim gözbebeğimiz. Biz aynı zamanda idari personelimizin de dostu olacağız. Niye? Onların çabası olmasa biz şu anda etrafımızda olan biten hiçbir şeyi yapamayız. İdari personel de en az akademik personel ve en az rektör kadar önemli. Dolayısıyla onların da dostu alacağız. Ayrıca, bizden hizmet alan vatandaşlarımızın da dostu olacağız. Kısaca öğrenci, akademisyen, idari personel, vatandaş herkesin dostu olacağız. Dost olmak için de gayret sarf edeceğiz, elimizdeki bütün imkânları seferber edeceğiz.”

Ünüvar, konuşmasının sonunda, yarışlara katılan, başarılı olan, madalya kazanan bütün sporcuları gönülden kutladığını belirtti.

Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli ise, Van YYÜ’nün, Van Gölü’ne yaklaşık 2 kilometre kıyısı olan bir deniz üniversitesi olduğunu ifade etti.

YÖK Başkanlığında yaptıkları protokol çerçevesinde 10 üniversiteden biri olarak iklim dostu üniversiteler projesine dahil olduklarını aktaran Şevli, “İnşallah üniversitemizi iklim dostu, çevre dostu, daha öğrenci dostu bir hale getirmek için çalışıyoruz. Ama daha fazlasını yapmamız gerektiğini de biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Şevli, öğrencilerin kendileri için çok kıymetli olduğunu dile getirerek, “Öğrencilerimizin daha iyi vakit geçirebilmeleri için sadece dersler değil; ders dışında sportif, bilimsel, kültürel her türlü etkinliği yapabilmeleri için onlara ortam hazırlamamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bu gayretle de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ben yarışlara katılan sporcularımızı tebrik ediyorum” dedi.

ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuzhan Hasançebi ise, ODTÜ olarak bu güzel etkinlikte yer almaktan son derece mutlu ve gururlu olduklarını ifade etti. Etkinliğin, sporcular sayesinde rekabet dolu, sevgi dolu, kardeşlik dolu yarışlara sahne olduğunu belirten Hasançebi, büyük keyif aldıklarını dile getirdi.

Müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara, düzenlenen ödül töreni ile madalya ve plaketleri verildi. “Bir Çifte” ve “Mix İki Çifte” kategorilerinde şampiyon olan Ankara Üniversitesi Kürek Takımı, Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Semiyha Tuncel ile birlikte sahneye çıkarak ödüllerini aldı.

Rektör Ünüvar, Van YYÜ Van Gölü Çevresi Tarihi ve Kültürel Değerler Araştırma ve Uygulama Merkezinin ev sahipliğinde, “Mevlid-i Nebi Yazarı Süleyman Çelebi’nin Vefatının 600. Yıldönümü” vesilesiyle düzenlenen 4. Uluslararası Türkoloji Araştırmaları Sempozyumu’na da katılarak, açış konuşması yaptı.

Van programı kapsamında, Van Valisi Ozan Balcı ve Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’yi de makamlarında ziyaret eden Ünüvar, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Balcı’ya üniversite rozeti hediye etti.

Rektör Ünüvar ve beraberindekiler, Van’daki tarihi mekânlar ile Van Müzesini de gezdi.

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle