Uygulamalı Bilimler Fakültesi Mezunları Kep Attı

Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi, yeni mezunlarını görkemli bir mezuniyet töreniyle uğurladı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi, 2021-2022 Akademik Yılı’nı başarıyla tamamlayan 116 mezun için Cebeci Yerleşkesi Spor Salonu’nda tören düzenledi. Törene; üniversite yönetimi, akademisyenler, kamu kurumu yöneticileri, meslek kuruluşlarının temsilcileri ile mezunların aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, açış konuşmalarıyla devam etti.

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Aktüerya Bilimleri ile Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümlerindeki derslerin yıllardan beri verildiğini, ancak Uygulamalı Bilimler Fakültesi kurulduktan sonra bunların bir disiplin halinde fakülte bünyesine alındığını belirterek, Ankara Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesinin bunu gayet güzel bir şekilde hayata geçirdiğini ifade etti.

Öğrencilerin iyi yetişip yetişmediğini görmek için mezunların istihdamına bakmak gerektiğinin altını çizen Ünüvar, “Hamdolsun, 2020 ve 2021 yıllarında Uygulamalı Bilimler Fakültemizden mezun ettiğimiz 102 öğrencimizin yüzde 76’sı hemen işe başladılar. Bu çok önemli bir şey ama onların istihdamı sadece annelerinin, babalarının ya da kendilerinin gelir kapısı olarak değerlendirilmemeli. Onlar aslında aldıkları eğitimle, gelişen, kalkınan, büyüyen ülkemize; özellikle kentleşme, lojistik, kentsel büyüme, kentsel dönüşüm, yaşam kalitesinin artırılması, mekânsal tasarım ve gayrimenkul yatırımları gibi pek çok alanda hizmet edecekler. Aslında toplumun bütünü için çok önemli bir iş yapıyorlar. Onların yaptığı iş, bütün toplumu memnun eden bir iştir. Bundan da Ankara Üniversitesi olarak çok memnun oluyoruz. Herhangi bir alanda hayatı kolaylaştıran bir işin altında Ankara Üniversitesi mensubu ya da mezunu kardeşimizin imzası varsa bundan çok gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş de fakültenin bugün üçüncü mezunlarını verdiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

“Biz bu fakülteyi kurarken, ‘Bu fakültenin mezunları çok kısa sürede iş bulacaklar’ demiştim. Nitekim öyle oldu. Aktüerya Bilimleri Bölümü bir dönem mezun verdi, Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü iki dönem mezun verdi. Şu anda bölümlerimizden mezun olanların işe yerleşme oranı yüzde 76. Bu iyi bir oran. Yaklaşık 6 ay içerisinde yüzde 50, bir yıl içerisinde yüzde 76. Bu sene inşallah hedefimiz yüzde 95.”

Öğrencilerin en iyi eğitimi alması için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ifade eden Tanrıvermiş, “Şimdi sizleri uğurlama zamanı. Ama bağınızı bölümünüzle, fakültenizle, üniversitenizle kesmeyin. Lisans üstü eğitime mutlaka devam edin. Yolunuz açık olsun. Geleceğiniz aydınlık buna inanıyorum. Hepinize başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Açış konuşmalarının ardından, dereceye giren mezunlara hediyeleri takdim edildi. Daha sonra fakülte birincisi Kübra Köse, mezunlar adına bir konuşma yaptı.

Törende mezuniyetin yanında ayrı bir kutlama daha yaşandı. 180 ülkede kabul edilmiş Lisanslı Değerleme Uzmanları Kraliyet Kurumu ve Uluslararası Tesis Yönetimi Birliğince Türkiye’de akredite edilen tek akademik birim olan Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümünün bu başarısı, pasta kesilerek kutlandı.

Daha sonra hocalarının elinden diplomalarını alan mezunlar, yemin ederek mesleğe ilk adımı attı.

Tören sonunda mezunlar, kep atarak mezuniyetlerini doyasıya kutladı.

 

 

Diğer

tümünü görüntüle