YÖK Başkanı Özvar TEKNOFEST’te Ankara Üniversitesi Standını Ziyaret Etti

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, TEKNOFEST alanında Ankara Üniversitesi standını ziyaret ederek, projeleri inceledi, öğrencilerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) yürütücülüğünde Ankara Etimesgut Havalimanı’nda düzenlenen Türkiye’nin en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST, teknoloji ve bilim meraklılarını ağırlamaya devam ediyor.

Festivalin 3. gününde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da etkinlik alanını ziyaret ederek, teknoloji tutkunlarıyla buluştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın alanda bulunanlara hitabının ardından yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ankara Üniversitesi Standına Ziyaretçi Akını

Yenilikçi teknolojilere ev sahipliği yapan festivalde paydaş olarak yer alan Ankara Üniversitesinin standında öğrenciler tarafından geliştirilen 17 ayrı proje, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Festivalin açılışından bu yana ziyaretçilerin hiç boş bırakmadığı Ankara Üniversitesi standı, pek çok önemli ismin yanı sıra YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ı da ağırladı.

YÖK üyeleri ve farklı üniversitelerin rektörlerinin eşlik ettiği YÖK Başkanı Özvar’ı, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar karşıladı. Rektör Ünüvar’ın çalışmalarla ilgili bilgi verdiği Özvar, projeleri tek tek inceledi, öğrencilerden çalışmalarını dinledi.

Burada basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özvar, TEKNOFEST’in bir gelenek haline geldiğini söyledi. TEKNOFEST yarışmalarında her geçen gün çıtanın daha yukarı çıktığını ifade eden Özvar, “Deniz altında hareket eden araçlar, gökyüzüne fırlatılan füzeler, insansız hava araçları, tarımda kullanılacak insansız hava araçları gibi bugün teknolojinin en önemli alanlarında, üniversitelerimizin her yıl üzerine bir şeyler ekleyerek daha güzel ürünler ortaya koyduklarını görüyoruz” dedi.

Özvar, üniversitelerin öğrencilerine daha çok yatırım yapmaya başladığını, öğrencilerin de bilim ve teknik alanında çok ciddi başarılar sağladığını dile getirdi.

TEKNOFEST’in Türk gençliği için önemine de vurgu yapan Özvar, “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu başarının, özgüvenin sergilenebilmesi aslında yükseköğretim kurumlarımız açısından da çok önemli bazı işaretleri gösteriyor. Üniversitelerimiz artık sadece kendi içlerinde eğitimle öğretimle uğraşan birimler olmaktan çıkıp, artık etrafındaki topluma, gençliğe, bütün dünyaya hizmet etmeyi, hizmet ederken de bir taraftan da rekabet edebilmeyi öğreniyorlar ve bunu başarıyoruz” diye konuştu.

Özvar, bazı üniversitelerin stantlarına da ziyarette bulundu.

Ankara Üniversitesi TEKNOFEST ekibi, festivalin 3. gününü Rektör Ünüvar’la TEKNOFEST pozu vererek çektirdikleri anı fotoğrafıyla tamamladı.

 

 

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle