YÖKAK’tan Ankara Üniversitesine “Kurumsal Akreditasyon Belgesi”

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından yürütülen 2020 Yılı Kurumsal Akreditasyon Programı kapsamında 2 yıl süreyle akreditasyon almaya hak kazanan Ankara Üniversitesine, “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” törenle verildi.

Yükseköğretim kurumlarındaki kalite güvencesi, eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme, toplumsal katkı ve yönetim sistemi süreçlerinin “planlama, uygulama, kontrol etme ve önlem alma” döngüsü kapsamında değerlendirilmesini sağlayan bir dış değerlendirme yöntemi olan Kurumsal Akreditasyon Programı’na dahil olan Ankara Üniversitesi, YÖKAK tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” almaya hak kazandı. Belge takdimi için Ankara Üniversitesi Senato Salonu’nda tören düzenlendi.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, konuşmasında, “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” almaya hak kazanan Ankara Üniversitesini tebrik ettiğini belirterek, “Bundan sonra da bu süreci başarılı bir şekilde yürüteceklerine eminim” dedi.

Üniversitelerin hem ulusal hem de uluslararası anlamda yaşanan gelişmelerden, değişimlerden ciddi şekilde etkilendiğinin altını çizen Kar, şunları kaydetti:

“Yeni dünya düzeninin tartışıldığı ve tarihin akışının hızlandığı bugünler ülkemiz için birçok fırsatı ve tehdidi de beraberinde getirmekte. Yükseköğretim kurumlarımıza da ülkemizin önündeki fırsatları daha iyi değerlendirme ve iktisadi kalkınmasına daha nitelikli katkıda bulunma açısından çok ciddi anlamda görev ve sorumluluk düşmekte. Yükseköğretim kalite güvencesi de burada devreye giriyor. Üniversitelerimizin hesap verebilirlik, şeffaflık ve sürekli iyileştirme anlayışı içerisinde temel fonksiyonları olan eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı alanlarındaki faaliyetlerini paydaşlarının beklentilerine ve amacına uygun olarak yerine getirdiğine dair kamuoyuna verdiği bir güvencedir yükseköğretim kalite güvence sistemi.”

Kalite güvence sistemlerinin sürdürülebilirlik ve geleceğe uygunluk perspektifi ile üniversitelerin kurumsallaşmasına katkı yapacağını ifade eden Kar, YÖKAK olarak öğrencilerin eğitim aldıkları alanlarda belirlenen uluslararası ve ulusal yeterlilikleri kazanmış; analitik düşünme, yenilik, aktif öğrenme, karmaşık problem çözme, kritik düşünme ve analiz, yaratıcılık, liderlik, teknoloji kullanımı, dirençlilik, akıl yürütme, problem çözme gibi yeteneği ile donatılmış olmalarını önemsediklerini kaydetti.

“Toplumları Gelişmesi Eğitimin Kalitesine Bağlı”

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar ise, eğitimin hayatın en temel esaslarından biri olduğuna işaret etti. Toplumların, kurumların, ülkelerin, hatta medeniyetin gelişmesinin eğitime ve eğitimin kalitesine bağlı olduğunu vurgulayan Ünüvar, “Bu çerçevede yükseköğretim de Türkiye olarak çok önemsediğimiz bir alan. Ve yükseköğretimde de çok büyük bir dönüşüm ve değişim yaşıyoruz. Çünkü Türkiye sahip olduğu jeostratejik önemi beşeri sermaye ile taçlandırmazsa o sahanın dışında kalacaktır. Dolayısıyla yükseköğretimde sürekli kaliteyi artırmaya yönelik ciddi adımlar atıldığını da biliyoruz, görüyoruz. Kuruluşundan itibaren çok uzun bir süre geçmemiş olmasına rağmen YÖKAK’ın da çok değerli işler yaptığını biliyoruz. Ve biz de bu doğrultuda yola çıktık. Çok şükür YÖKAK’ın ‘Kurumsal Akreditasyon Belgesi’ni almaya da hak kazandık” dedi.

Ünüvar, konuşmasının devamında, üniversitenin “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” almasına katkı sağlayan herkesi gönülden tebrik ettiğini dile getirdi.

Ankara Üniversitesi Akreditasyon, Akademik Değerlendirme ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Ali Sınağ da Ankara Üniversitesinin kalite yolculuğuna ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Konuşmaların ardından YÖKAK Başkanı Kar, “Kurumsal Akreditasyon Belgesi”ni Ankara Üniversitesi adına Rektör Ünüvar’a takdim etti.

Ünüvar da 2 Kasım 1992 tarihinde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olan, ancak bugüne kadar diploma aslını almayan YÖKAK Başkanı Kar’a diplomasını verdi.

Program, anı fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

 

 

 

Diğer

tümünü görüntüle