Ziraat Fakültesinin Kıdemli Mezunları Diplomalarına Kavuştu

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden yıllar önce mezun olan, ancak çeşitli sebeplerle diplomalarını alamayan mezunlar, bu yıl 10.’su düzenlenen Mezunlar Buluşması’nda diplomalarına kavuştu.

Türkiye’nin ilk ziraat fakültesi olan Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde mezunlar buluşması gerçekleştirildi. Dışkapı Yerleşkesindeki buluşmaya, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar, öğretim üyeleri, mezunlar ve aileleri katıldı.

Dekanlık Konferans Salonu’nda başlayan etkinlikte, 1987 ve 2003 yılları arasında mezun olan, ancak çeşitli sebeplerle diplomalarını almayan mezunlara diplomaları takdim edildi. İsimleri tek tek okunan mezunlar, sahneye çıkarak diplomalarını Rektör Ünüvar ve Dekan Atar’dan aldı. Yakınları ve arkadaşlarının alkışları eşliğinde sahneye çıkan kıdemli mezunlar, yıllar sonra da olsa diplomalarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

Rektör Ünüvar, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok önemli bir tarım ülkesi olduğunu vurguladı. Türkiye’nin pek çok tarımsal ürünün üretiminde dünyada birinci sırada olduğunu belirten Ünüvar, “Tarım çok konuşulan bir alan. Konuşulması da son derece normal ama tarımın potansiyelinin daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Bunun için de büyük bir gayret olduğunu görüyorum” dedi.

Tarımın sadece uygulama boyutunun değil, aynı zamanda bilgiye dayalı üretim boyutunun da asla göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizen Ünüvar, “Edilmiyor da. Şayet Türkiye’de tarımla ilgili önemli adımlar olacaksa, siz değerli önceki mezunlarımız ve şimdiki mezunlarımızın yapacağı çalışmalarla olacak. Yaptığımız her çalışmanın mutlaka bir bilim boyutu var. Bilime dayanmayan adımların çok kalıcı olmayacağını da takdir edersiniz” diye konuştu.

Ünüvar, köklü ve kurumsal özellikleri yüksek kurumlarda kurumsal aidiyeti artıracak adımları atmanın önemine de dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bir bayram tebriğinden tutunuz mutlu ya da hüzünlü günlerini paylaşmak; bir cenazesi olduğunda ona gitmek, onunla o acıyı paylaşmak; bir sevinç olduğu zaman düğünü, nişanı, sünneti olduğu zaman bunu paylaşmak; zaman zaman onlara notlar göndermek, aramak, sormak, davet etmek. Bunlar kurumsal aidiyeti artıran önemli unsurlardır. O sebeple bu törenin çok anlamlı ve değerli olduğunu düşünüyorum.”

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Hüseyin Atar da 21 Haziran Salı günü düzenledikleri törenle 2021-2022 Akademik Yılı mezunlarını uğurladıklarını anımsatarak, “Bugün de sizlerle bir araya geldik. Sizleri burada görmekten büyük bir sevinç duyuyoruz. Burası mezun olduğunuz, ‘baba ocağı, ana ocağı’ diyebileceğimiz bir mekân. Gerek bilgi alışverişi gerekse özlem gidermek için sizleri her zaman fakültemize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Diploma töreninin ardından bol bol anı fotoğrafı çektirerek hasret gideren mezunlara, etkinlik sonunda döner ve pilav ikramı yapıldı.

 

Diğer

tümünü görüntüle