Kampüste Yaşam

Kampüste Yaşam

Sosyal ve Kültürel Olanaklar

Öğrencilerimizin, Üniversitede ders dışında geçirdikleri süreyi en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, izleyici olmaktan çok doğrudan katılmalarına katkıda bulunmak, kültürel ve sanatsal değerlerimizi gelecek kuşaklara taşımak amacıyla SKSDB aracılığı ile her öğretim döneminde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu amaçla Türk Sanat Müziği, Salon Dansları, Halk Dansları, Enstrüman (gitar, bağlama, ney, vurmalı çalgılar), Diksiyon, Drama, Tiyatro, Beden ve Zihin Dili, Fotoğrafçılık, Resim, Ebru, Minyatür, Seramik ve Satranç vb. kursları açılmaktadır.

Eylül ayında belirlenen kursların duyuruları tüm fakülte ve yüksekokullara gönderilmekle, öğrencilerin kayıtları alındıktan sonra Kasım ayından itibaren çalışmalara başlanmaktadır. Kasım ayında başlayan kurslarımız Haziran ayında sona ermektedir. Öğrencilerimiz çalışmalarını, Ankara Üniversitesi Kültür Haftası, Bahar Şenliği, Gençlik Haftası gibi önemli etkinliklerde ve diğer Üniversitelerin şenliklerinde sergilemektedir.

Üniversitemizde değişik müzik dallarında korolar bulunmaktadır. Bu koro çalışmaları, alanlarında tanınmış sanatçılar tarafından yürütülmektedir. Hemen her birimde bulunan öğrenci müzik toplulukları üniversite yaşamına canlılık katmaktadır.

Üniversitede modern dans, halk dansları, drama gösteri toplulukları bulunmaktadır. Bu topluluklar, yurt içi ve yurt dışında çeşitli yarışma ve gösterilere katılmaktadır. Pek çok fakültede tiyatro çalışmaları yürütülmekte, her yıl birçok oyun sergilenmektedir. Resim ve fotoğrafçılık gibi sanatın çeşitli dallarında çalışma yapmak isteyen öğrencilere de olanak sağlanmaktadır.

Ankara Üniversitesi bünyesinde bir Konservatuvar ve Tiyatro Bölümü bulunmaktadır. Konservatuvar öğretim üyelerinden kurulu Ankara Üniversitesi Solistleri Dda Müziği Topluluğu, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleriyle ülkemiz sanat hayatına önemli katkılarda bulunmaktadır.

 

kutuphane

 

Spor

Üniversitemiz öğrencilerinin bedensel, ruhsal ve zihinsel bakımdan dengeli ve sağlıklı gelişimlerinin yanı sıra, sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacı ile Üniversitemizde spor faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Üniversitemiz Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanhgfna bağlı bir kapalı olimpik yüzme havuzu, beş spor salonu, üç egzersiz salonu ve öğrencilerimizin yaz aylarında spor yapmaları için Manavgat-ÖRSEM (Öğrenci Rehabilitasyon ve Spor Eğitim Merkezi) tesislerinde Doğa Sporları kampı bulunmaktadır. Ayrıca Üniversitemiz fakülte ve yüksekokullarında futbol, voleybol ve basketbol sahaları ile tenis kortları bulunmaktadır.

Her yıl düzenlenen “Ankara Üniversitesi Geleneksel Spor Senliği” yaklaşık 2500 öğrencinin katılımı ile

gerçekleştirilmektedir. Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Güreş Hentbol, Masa Tenisi, Voleybol, Tenis ve Yüzme dallarında yapılan yarışmalarla, öğrencilerin kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri sağlanmakta, böylece Ankara Üniversiteli olma ruhuna sportif faaliyetlerle ulaşılmaya çalışılmaktadır.

 

fitnes

 

Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu

Ankara Üniversitesi Kapalı Yüzme Havuzu, Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) standartlarına uygun 50 metre boyunda, 26 metre eninde 2,5 metre sabit derinlikte ve 10 kulvarlıdır. Bu boyutlarla, Türkiye’nin en büyük kapalı olimpik yüzme havuzudur.

Yılın 12 ayında haftanın 7 günü sabah 06.30 akşam 21.20 saatleri arasında hizmet veren tesisimizde havuz, sauna

, egzersiz salonu, spinning, pilates ve step- aerobik stüdyoları, kafeterya, güneşlenme terası bulunmaktadır. Egzersiz salonunda koşu bandı, yatay-dikey ve eliptik bisikletler ve kuvvet makineleri yer almaktadır. Ayrıca, Ankara Üniversitesi logolu ürünlerin satıldığı bir ürün satış mağazası bulunmaktadır. Bunların dışında Üniversitemiz Tandogan yerleşkesinde kullanılmak üzere bisikletler kiralanmaktadır. Üniversitemizin Manavgat Çolaklı ve İlgaz’da bulunan tesislerinin kamp kayıtları da Ankara Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzunda açılan ÖRSEM bürosunda yapılabilmektedir.

Tesisimizde çalışan personel, deneyimli elamanlardan oluşmaktadır.

Cankurtaranlarımız ve resepsiyon görevlilerimiz, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Halkla İlişkiler eğitimi almış elemanlardan oluşmaktadır. Daha önce farklı havuzlarda görev yapmış olan teknik ekibimiz de 24 saat boyunca havuzun bakımını ve teknik güvenliğini sağlamaktadır.

Tesisimizde ayrıca, Ankara Üniversitesi mensupları ve dışarıdan gelen kullanıcılar için yetişkin ve 6/14 yaş çocuk yüzme kursları, aqua-fit, spining, step- aerobik,yoga, pilates ve streching eğitimi verilmektedir.

 

havuz

 

– Ankara Üniversiteliler Derneği

– Engelsiz Ankara Üniversite Birimi

– Gençlik Danışma Merkezi (GEDAM)

– Kök Hücre Bağışla

– Öğrenci Konseyi

– Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı

– Spor Kulübü

– Sosyal Tesisler