Elektron Mikroskobu Birimi Yeni Yapılanması İle Hizmet Vermeye Başladı

Sayın  Öğretim Üyeleri ve Yardımcıları

 Üniversitemiz Tandoğan Yerleşkesinde bulunan Elektron Mikroskobu Birimimiz yeni yapılanması ile hizmet vermeye başlamıştır. Birimimizde taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve geçirimli elektron mikroskobu (TEM)  ile görüntü analizleri yapılabilmekte ayrıca SEM cihazına bağlı bulunan EDS ve BSE dedektörleri yardımı ile de görüntülenen bölgenin elementel analizi gerçekleştirilebilmektedir.

 
 İletken numunelerin SEM analizleri doğrudan, iletken olmayan numunelerin analizleri ise altın kaplama sonrasında gerçekleştirilmektedir. Bu amaç için gereken altın kaplama ünitesi de birimimizde mevcut olup ücreti karşılığında rahatlıkla kullanılabilmektedir.  TEM’de ise şimdilik sadece süspansiyon haline getirilerek bir grid üzerine damlatılabilen numuneler incelenebilmektedir. Elektrolitik aşındırma, ultra mikrotom ve kritik nokta kurutma gibi numune hazırlama sistemleri devreye alındığında daha farklı numunelerin TEM analizleri de yapılabilecek ve bu gelişmeler sizlere web sayfamızda duyurulacaktır.

 Oldukça basitleştirilmiş başvuru formunu da bulabileceğiniz yeni web sayfamızın adresi aşağıda verilmiştir. Birimimizde yapılabilen analizler için tüm araştırmacılarımızı bekliyor ve ancak yapamadıklarımız için başka kurumlara müracaat etmenizi temenni ediyoruz.
 Görüş, öneri ve katkılarınızı bekler saygılarımı sunarım.
 
Prof. Dr. Burhanettin Çiçek
Elektron Mikroskobu Birimi Sorumlusu

Web adresimiz: emb.ankara.edu.tr

Diğer

tümünü görüntüle